Kortermann-IT

– den outsourcede IT-afdeling!

I vores TELE-afdeling, sætter vi også en stor ære i at vejlede vores kunder, så de får valgt den rigtige løsning, uanfægtet af leverandøren.

Det kan være alt lige fra at overgå fra et omstillingsanlæg og over til en hosted IP-løsning, en ren mobil-løsning eller vi kan gennemgå jeres aftaler for derefter at kigge jeres regninger efter og derved sikre, at I får de rabatter, som jeres aftaler berettiger jer til.

Profil

Kortermann-IT er en dynamisk virksomhed med base i både Svendborg, Odense og Ærø. Firmaet er grundlagt 1. november 2006 og har i dag ca. 20 ansatte. Vi har mange års erfaring med at hjælpe små og mellemstore virksomheder med IT og
IT-relaterede opgaver samt rådgivning omkring telefoni og internet. Derudover yder firmaet rådgivning i forbindelse med IT-sikkerhed, udvikling af hjemmesider, applikationer, m.m.fra mange forskellige brancher og vores ekspertise spænder vidt.

Vi gør vores bedste for at tale IT på dansk, for i samarbejde med kunden at identificere deres behov og ønsker, således at vi effektivt og professionelt kan levere den helt rigtige løsning til den helt rigtige pris.

Vi har kunder fordelt rundt i hele Danmark, fra mange forskellige brancher og vores ekspertise spænder vidt.

Vores målsætninger

Vi vil strække os vidt – gerne i et tæt forhold med kunden

Kortermann-IT vil være den foretrukne IT-partner ved at levere den bedste løsning til kundens behov.

Vi er en IT-virksomhed, som sætter en ære i at opretholde et højt kompetenceniveau og produktkendskab, så vi kan levere rettidig rådgivning og tillidsvækkende, kundetilpassede, rentable, konceptbaserede løsninger med faglig stolthed

Partnerskaber

Vi går op i kvaliteten af vores aftaler og løsninger, derfor uddanner vi hele tiden vores medarbejdere hos vores partnere

Medarbejdere

Mød vores hold af dygtige medarbejdere

Henrik Kortermann Sørensen

Direktør henrik@kortermann-it.dk 28 90 44 74 70 30 03 30

André R. Stejlsted

Salgschef ars@kortermann-it.dk 93 39 44 74 70 30 03 30

Christina Dyhrberg Thulin

Regnskabsansvarlig cdt@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Frederik Damm Pedersen

Systemkonsulent frederik@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Ulrich Mieth

Systemkonsulent ulrich@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Frank Thorsted

Løsningskonsulent frank@kortermann-it.dk 70 30 03 30
Jesper Miechels

Jesper Miechels

System Konsulent jesper@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Kim Fagerli-Schmidt

Systemkonsulent kim@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Alexander Fabech

Systemkonsulent alexander@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Daniel Godskesen

Systemkonsulent daniel@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Daniel Weber

Datatekniker elev dw@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Knud Westdorf

Udvikler og systemkonsulent knud@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Martin Gordon Christensen

Udvikler mgc@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Christina Bakkegaard Gregersen

Ekstern Grafiker og frontend udvikler / Grafisk Udtryk christina@kortermann-it.dk 70 30 03 30
×

Vi er den outsourcede IT-afdeling!

Vi dækker over et bredt område af kompetencer og de områder vi ikke dækker, har vi samarbejdspartnere, der hjælper med, så du kun behøver at ringe til ét sted.

Kontakt os for et uforpligtende møde om, hvad vi kan gøre for dig.

Kontakt formular
Hvad vil du gerne kontaktes vedrørende?