Kortermann-IT - den outsourcede IT-afdeling!

IT-afdeling – og mere til.

Vi hjælper med alt det, som en IT-afdeling normalt gør, – og mere til. Vi dækker over et bredt område af kompetencer og de områder vi ikke dækker, har vi samarbejdspartnere, der hjælper med, så du kun behøver at ringe til ét sted.

Profil

Kortermann-IT er en dynamisk virksomhed med base i både Svendborg, Odense og Ærø. Firmaet er grundlagt 1. november 2006 og har i dag ca. 20 ansatte. Vi har mange års erfaring med at hjælpe små og mellemstore virksomheder med IT og IT-relaterede opgaver samt rådgivning omkring telefoni og internet. Derudover yder firmaet rådgivning i forbindelse med IT-sikkerhed, udvikling af hjemmesider, applikationer, m.m.

Vi gør vores bedste for at tale IT på dansk, for i samarbejde med kunden at identificere deres behov og ønsker, således at vi effektivt og professionelt kan levere den helt rigtige løsning til den helt rigtige pris.

Vi har kunder fordelt rundt i hele Danmark, fra mange forskellige brancher og vores ekspertise spænder vidt.

Vi vil strække os vidt
– gerne i et tæt forhold med kunden

Vision:

Kortermann-IT vil være den foretrukne IT-partner ved at levere den bedste løsning til kundens behov

Mission:

Vi er en IT-virksomhed, som sætter en ære i at opretholde et højt kompetenceniveau og produktkendskab, så vi kan levere rettidig rådgivning og tillidsvækkende, kundetilpassede, rentable, konceptbaserede løsninger med faglig stolthed.

Partnerskaber

Vi går op i kvaliteten af vores aftaler og løsninger, derfor uddanner vi hele tiden vores medarbejdere hos vores partnere

Medarbejdere

Mød vores hold af dygtige medarbejdere

Henrik Kortermann Sørensen

- Direktør henrik@kortermann-it.dk 28 90 44 74 70 30 03 30

André R. Stejlsted

- Salgschef ars@kortermann-it.dk 93 39 44 74 70 30 03 30

Christina Dyhrberg Thulin

- Økonomiansvarlig cdt@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Frederik Damm Pedersen

- Systemkonsulent frederik@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Ulrich Mieth

- Systemkonsulent ulrich@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Frank Thorsted

- Løsningskonsulent frank@kortermann-it.dk 70 30 03 30
Jesper Miechels

Jesper Miechels

- Systemkonsulent jesper@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Kim Fagerli-Schmidt

- Systemkonsulent kim@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Alexander Fabech

- Systemkonsulent alexander@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Daniel Godskesen

- Systemkonsulent dg@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Daniel Weber

- Datateknikerelev dw@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Knud Westdorf

- Udvikler og systemkonsulent knud@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Martin Gordon Christensen

- Udvikler mgc@kortermann-it.dk 70 30 03 30

Christina Bakkegaard Gregersen

- Ekstern Grafiker og frontend udvikler / Grafisk Udtryk christina@kortermann-it.dk 70 30 03 30
Datatekniker elev

Kasper Trøjborg Andersen

- Datateknikerelev kasper@kortermann-it.dk 70 30 03 30
Datatekniker elev

Mikkel Andersen Primdahl

- Datateknikerelev mikkel@kortermann-it.dk 70 30 03 30
Datatekniker elev

Phillip Priisholm

- Datateknikerelev phillip@kortermann-it.dk 70 30 03 30
Datatekniker elev

Louise Fakkemohs

- Marketingsmedarbejder louise@kortermann-it.dk 70 30 03 30
×

Vi er din outsourcede IT-afdeling!

Vi dækker over et bredt område af kompetencer og de områder vi ikke dækker, har vi samarbejdspartnere, der hjælper med, så du kun behøver at ringe til ét sted.

Kontakt os for et uforpligtende møde om, hvad vi kan gøre for dig.

Kontakt formular
Hvad vil du gerne kontaktes vedrørende?